Проповіді

Тема 9: Лист до Римлян (коментарі до Листа до Римлян)

[Chapter 11] Чи врятується Ізраїль?

У Листі до Римлян 11:1 написано: «Отож я питаю: Чи ж Бог відкинув народа Свого? Зовсім ні! Бо й я ізраїльтянин, із насіння Авраамового, Веніяминового племени». Іншими словами, Бог не відмовився від євреїв, тому що Павло сам був євреєм.
У Листі до Римлян 11:2–5 написано: «Не відкинув Бог народа Свого, що його перше знав. Чи ви не знаєте, що говорить Писання, де про Іллю, як він скаржиться Богові на Ізраїля, кажучи: Господи, вони повбивали пророків Твоїх, і Твої жертівники поруйнували, і лишився я сам, і шукають моєї душі. Та що каже йому Божа відповідь: Я для Себе зоставив сім тисяч мужа, що перед Ваалом колін не схилили. Також і теперішнього часу залишився останок за вибором благодаті».
Оскільки Бог сказав, що багато євреїв повернуться до Нього, увірувавши в Ісуса, виходить, чимало євреїв врятуються від гріхів. Ми повинні вірити, що коли наступить кінець світу, величезна кількість поган знайдуть спасіння від гріхів через віру в Божу праведність і прихід Ісуса Христа.
 
Павло запитав: «Чи ви не знаєте, що говорить Писання, де про Іллю?». Тут Павло має на увазі, що незабаром багато ізраїльтян будуть вірити в Божу праведність, що знищила їхні гріхи. Через Слово Боже, звернене до Іллі, Біблія каже нам, що багато євреїв приймуть Ісуса Христа як Свого Спасителя. Ми віримо в це Слово.
У Біблії цифра 7 символізує повноту. Бог створив цей світ за шість днів і відпочивав на сьомий день. Бог обіцяв зберегти сім тисяч чоловік, що не схилять коліна перед Ваалом. Це означає, що багато євреїв одержать спасіння від гріхів, прийнявши Ісуса Христа як свого Спасителя.
Пояснюючи відносини між ізраїльтянами й поганами, Павло вірив, що багато серед народу ізраїльського врятуються.
 
 
ВОНИ ОСТУПИЛИСЯ, ЩОБ УПАСТИ?
 
Павло в Листі до Римлян 11:6-12 сказав, що якби ізраїльтяни визнали той факт, що Ісус був їх Спасителем, не було б епохи спасіння поган. Оскільки євреї не визнали Ісуса як свого Спасителя, Бог дав поганам шанс врятуватися завдяки Євангелію води та Духа. Таким чином, Господь прагнув викликати ревнощі в ізраїльтян до поган, які повірили в Ісуса і стали Його дітьми. Ізраїльтяни тоді визнали б Ісуса своїм Спасителем і Месією.
 
 
ЯКЩО КОРІНЬ ЧИСТИЙ, ТО І ГІЛКИ ЧИСТІ
 
У Листі до Римлян 11:13 написано: «Кажу бо я вам, поганам: через те, що я апостол поганів, я хвалю свою службу». Павло сказав, що прославився у служінні як апостол поган. Він хотів врятувати людей єдиної з ним плоті та крові, викликаючи в них ревнощі до народжених знову поган.
«Коли ж відкинення їх то примирення світу, то що їхнє прийняття, як не життя з мертвих? А коли святий первісток, то й тісто святе; а коли святий корінь, то й віття святе» (Лист до Римлян 11:15–16). Цей уривок означає, що якщо Авраам, предок ізраїльтян, був врятований і заслужив Божу праведність через віру в Його Слово, значить для євреїв, гілок Авраама, усе ще можливо також отримати спасіння.
У той же час Павло застерігав народжених знову поган, що їм не варто хвалитися тим, що вони стали святим Божим народом, як і зламана гілка дикого маслинового дерева одержує нове життя, будучи прищепленою до вирощеного людиною дерева. Як сказано в Листі до Римлян 11:18: «Отже скажеш: Галузки відломилися, щоб я прищепився».
Ми стали народом Божим, бо врятовані від гріхів через віру в Божу праведність, але якщо відмовляємося від Божої праведності, ми також будемо відкинуті. Ми не можемо зробити цього, тому що Ісус Христос виконав усю Божу праведність, щоб врятувати нас від усіх гріхів. Ми врятовані по вірі в абсолютну Божу праведність, а не через наші діла. Ми, погани, стали народом Божим завдяки нашій вірі в Його праведність, замінивши зламані гілки – євреїв.
 
 
МИ МОЖЕМО ТВЕРДО СТОЯТИ, ТОМУ ЩО МИ ВІРИМО В БОЖУ ПРАВЕДНІСТЬ
 
Таким чином, через віру в Божу праведність як християни, так і євреї можуть бути прищеплені до Ісуса, ставши Його народом. Якщо ми не віримо в Божу праведність, то обов’язково вмремо через наші гріхи відповідно до справедливого Божого суду. Це попередження Павла насамперед стосується євреїв, але і ми не повинні забувати про це.
Бог змилосердився над нами, поганами, і цілком врятував нас Своєю правдою. Ті, котрі знають і вірять у Божу праведність, врятовані від усіх своїх гріхів. Усі сьогоднішні християни будуть знищені, якщо не повірять у Божу правду, яка цілком врятувала їх, навіть якщо визнають, що Ісус є їх Спасителем.
 
У Листі до Римлян 11:23-24 написано: «Та й вони, коли не зостануться в невірстві, прищепляться, бо має Бог силу їх знов прищепити. Бо коли ти відтятий з оливки, дикої з природи, і проти природи защеплений до доброї оливки, то скільки ж більше ті, що природні, прищепляться до своєї власної оливки?». Іншими словами, Бог дає силу прийти до віри в Його праведність. Ця сила обіцяна Божою праведністю через Євангеліє води та Духа.
Як для євреїв, так і для поган їх справи не дозволять їм стати синами Божими. Вони зможуть стати дітьми Божими тільки по вірі в Його праведність і обітницю зробити їх Своїм народом. Божа праведність цілком виключає праведність Закону. Завдяки Божій праведності як ізраїльтяни, так і погани в усьому світі будуть врятовані по їх вірі. Благословення великого Божого спасіння виконане завдяки розповсюджуваному нами Євангелію. Ця сила Божа є Його обіцянкою віри, досконалою у Божій праведності.
Звернімося до Листа до Римлян 11:26-27: «і так увесь Ізраїль спасеться, як написано: Прийде з Сіону Спаситель, і відверне безбожність від Якова, і це заповіт їм від Мене, коли відійму гріхи їхні».
Бог обіцяв врятувати євреїв, коли наступить кінець часів. Якщо так, то Бог Сам обіцяв видалити зло і підлість з розуму євреїв, щоб вони повірили в Ісуса Христа як свого Спасителя. Хоча віра їх предків була тверда, самі євреї не одержали спасіння. Але Господь захотів, щоб вони якнайшвидше знайшли спасіння, торкнувшись їх сердець й змусивши їх повірити в Його праведність.
 
 
БО ЗАМКНУВ БОГ УСІХ У НЕПОСЛУХ, ЩОБ ПОМИЛУВАТИ ВСІХ!
 
Давайте прочитаємо 32 вірш, який має глибокий зміст: «Бо замкнув Бог усіх у непослух, щоб помилувати всіх». Кожна людина повстає і противиться Богу. Ніхто не може бути цілком слухняним Йому, але Господь замкнув усіх у непослух, щоб змогти дарувати нам милість і любов. Це дуже дивна і прекрасна істина.
З цього уривка можемо зрозуміти, чому Бог замкнув людей у непослух. Яке чудове Його провидіння! Бог замкнув нас у непослух, щоб зодягнути нас у досконалу праведність і милосердну любов. Ми можемо лише вірити й дякувати Господу за Його дивну ціль. Бог замкнув євреїв у непослух, щоб дарувати їм любов Його праведності. Євреї усе ще звисока дивляться на Ісуса, вважаючи Його простим жебраком з Назарету, у той час як багато християн–поган використовують Його як спосіб заробляння грошей.
Ті, котрі не приймають милостиву Божу любов, не мають іншого вибору, як піти у пекло. Бог уже приготував для них палаюче пекло, але не може дивитися, як люди йдуть до пекла, тому що відчуває величезний жаль до них. «Як же можу я послати вас до пекла?» Після того, як усі погани приймуть Христове спасіння, багато юдеїв повірять в Ісуса як свого Спасителя, коли антихрист буде переслідувати їх в останні дні семирічних скорбот. У майбутньому з числа євреїв підніметься значна кількість віруючих, котрі визнають Ісуса та Божу праведність.
«Бо замкнув Бог усіх у непослух, щоб помилувати всіх». Цей дивний уривок пояснює, що Бог дозволив усім грішникам врятуватися по вірі в Його праведність.
 
Бог сказав Павлу, що змусить євреїв покаятися й повірити в Ісуса, коли під час нещасть багато поган стануть мучениками. Павло каже у Листі до Римлян 11:33: «О глибино багатства, і премудрости, і знання Божого! Які недовідомі присуди Його, і недосліджені дороги Його!»
Уся правдива мудрість і божественне провидіння походить від Бога. Він ще від початку зробив усіх людей недосконалими. Це показує Божу мудрість, що дозволяє нам одержати спасіння. З огляду на все це віра в Ісуса в останні дні врятує навіть євреїв. Усі ми не маємо іншого вибору, як бути кинутими в вогонь пекла, але Бог врятував нас від усіх наших прогрішень Своєю праведністю, задуманою і здійсненою Ним. Коли всі люди, будучи спокушеними сатаною і порушивши Закон Божий, стали грішниками, Господь забажав, щоб усі вони одержали спасіння хрещенням і кров’ю Ісуса відповідно до системи жертвоприношень скинії, про яку написано у Старому Завіті.
Як же тоді хтось може насмілитися повстати проти Божої мудрості? «Бо все з Нього, через Нього і для Нього! Йому слава навіки. Амінь». Хто може усвідомити ту істину, що Бог замкнув нас у непослух, щоб дарувати нам Свою милість? Чи можна насмілитися сказати, що Він неправий, учинивши так? Ні! Його уся слава і божественне провидіння назавжди й повсякчас.
Апостол Павло, будучи сповненим Святим Духом, писав: «Бо хто розум Господній пізнав? Або хто був дорадник Йому? Або хто давніш Йому дав, і йому буде віддано? Бо все з Нього, через Нього і для Нього! Йому слава навіки. Амінь» (Лист до Римлян 11:34-36).
 
Хоча усі ми повні слабкостей, живемо, щоб проповідувати Євангеліє Божої праведності. Ті, котрі виступають проти Євангелія Божої правди, є Його ворогами. І це так! Такі люди можуть з’явитися навіть серед нас і тому ми повинні знати про це й молитися, щоб ніхто з нас не впав у спокусу. Ні за яких обставинах ми не повинні повставати проти Євангелія. Ми ніколи не повинні повставати проти Євангелія води та Духа з невіруючим серцем. Ті, котрі противляться Йому, приречені на погибель як у цьому світі, так і в майбутньому.
Час, коли євреї повірять в Ісуса, уже близько. Хіба не чудово було б, якби мільярди людей на землі повернулися до Бога й одержали спасіння? Праведники, які вірять у Божу праведність, повинні не тільки дивитися на те, що відбувається сьогодні, але досліджувати справи Божі, задумані для євреїв, і так готувати й утверджувати свою віру, щоб могти увійти в нове небо й землю і жити там. Праведник повинен завжди жити вірою й надією.
 
Дякую Богу, тому що знаю, що день, коли євреї повірять у Христа як свого Спасителя, уже близький.
 
Прийди скоріше, Господи Ісусе!