Проповіді

Тема 11: Скинія

[11-6] (Буття 17:1-14) Божа обітниця, встановлена в завіті обрізання, все ще діє для нас

(Буття 17:1-14)
"І був Аврам віку дев'ятидесяти літ і дев'яти літ, коли явився Господь Аврамові та й промовив до нього: Я Бог Всемогутній! Ходи перед лицем Моїм, і будь непорочний. І дам Я Свого заповіта поміж Мною та поміж тобою, і дуже-дуже розмножу тебе. І впав Аврам на обличчя своє, а Бог до нього промовляв, говорячи. Я, ось Мій заповіт із тобою, і станеш ти батьком багатьох народів. І не буде вже кликатись ім'я твоє: Аврам, але буде ім'я твоє: Авраам, бо вчинив Я тебе батьком багатьох народів. І вчиню Я тебе дуже-дуже плідним, і вчиню, щоб вийшли з тебе народи, і царі з тебе вийдуть. І Я складу заповіта Свого поміж Мною та поміж тобою, і поміж твоїм потомством по тобі на їхні покоління на вічний заповіт, що буду Я Богом для тебе й для нащадків твоїх по тобі. І дам Я тобі та потомству твоєму по тобі землю скитання твого, увесь Край ханаанський, на вічне володіння, і Я буду їм Богом. І сказав Авраамові Бог: А ти заповіта Мого стерегтимеш, ти й потомство твої по тобі в їхніх поколіннях. То Мій заповіт, що його ви виконувать будете, поміж Мною й поміж вами, і поміж потомством твоїм по тобі: нехай кожен чоловічої статі буде обрізаний у вас. І будете ви обрізані на тілі крайньої плоті вашої, і стане це знаком заповіту поміж Мною й поміж вами. А кожен чоловічої статі восьмиденний у вас буде обрізаний у всіх ваших поколіннях, як народжений дому, так і куплений за срібло з-поміж чужоплемінних, що він не з потомства твого. Щодо обрізання, нехай буде обрізаний уроджений дому твого й куплений за срібло твоє, і буде Мій заповіт на вашім тілі заповітом вічним. А необрізаний чоловічої статі, що не буде обрізаний на тілі своєї крайньої плоті, то стята буде душа та з народу свого, він зірвав заповіта Мого".
 
 
У розділі 17 Книги Буття, завіт обрізання, який Бог уклав з Авраамом, показує нам духовне обрізання, через яке всі гріхи юдеїв були змиті у скинії через покладення рук на голову жертви, яка в такий спосіб брала на себе їхні прогрішення. Іншими словами, завіт, який Бог уклав з Авраамом, був прообразом жертви за гріх і цілопалення. Обітниця обрізання, яку Бог дав Аврааму, що Він буде його Богом і Богом його нащадків, означала, що через скинію нащадки Авраама будуть передавати свої гріхи жертві за гріх з допомогою покладення рук на її голову. Ми також повинні усвідомити і повірити, що вона також показує нам, що в Новому Завіті Ісус візьме на Себе всі гріхи світу через Своє хрещення від Івана.
Бог дав Аврааму обітницю: "Подивися на небо, та зорі злічи, коли тільки потрапиш ти їх полічити… Таким буде потомство твоє" (Буття 15:5). І знову об'явившись Аврааму, Бог ще раз пообіцяв: "І вчиню Я тебе дуже-дуже плідним, і вчиню, щоб вийшли з тебе народи, і царі з тебе вийдуть. І Я складу заповіта Свого поміж Мною та поміж тобою, і поміж твоїм потомством по тобі на їхні покоління на вічний заповіт, що буду Я Богом для тебе й для нащадків твоїх по тобі" (Буття 17:6-7). 
Обітниця, яку Бог дав Аврааму і його нащадкам, виконалася через обрізання. Це обрізання співпадало з покладенням рук, яке мали виконувати юдеї, приносячи Богу жертву за гріхи. Воно також передвіщало, що в Новому Завіті прощення гріхів здійсниться, коли Ісус візьме на Себе гріхи світу через Своє хрещення від Івана. Ми повинні усвідомити і повірити, що обіцяне Богом Аврааму обрізання Старого Завіту об'являється у Новому Завіті в духовному обрізанні прощення гріхів через хрещення Ісуса. І це також означає, що віра Авраама була потрібна юдеям для приношення жертви за гріхи у скинії.
Бог сказав Аврааму: "І будете ви обрізані на тілі крайньої плоті вашої, і стане це знаком заповіту поміж Мною й поміж вами. А кожен чоловічої статі восьмиденний у вас буде обрізаний у всіх ваших поколіннях, як народжений дому, так і куплений за срібло з-поміж чужоплемінних, що він не з потомства твого" (Буття 17:11-12). Іншими словами, Бог дав обітницю Аврааму і його нащадкам через обрізання. Він пообіцяв, що буде Богом Авраама і його нащадків, але натомість Авраам і його нащадки мали приймати обрізання: "Щодо обрізання, нехай буде обрізаний уроджений дому твого й куплений за срібло твоє, і буде Мій заповіт на вашім тілі заповітом вічним" (Буття 17:13).
Ось чому серед всіх народів світу тільки ізраїльтяни обрізали свою крайню плоть ще з часів Авраама. Сьогодні обрізання стало дуже поширеним через його корисність для здоров'я, але у той час тільки ізраїльтяни приймали обрізання. Це був знак Божої обітниці Аврааму, і Бог наказав йому і народу Ізраїля, його нащадкам, носити на тілі цей знак завіту, який Він уклав з ними.
У Бутті 17:11 написано: "І будете ви обрізані на тілі крайньої плоті вашої, і стане це знаком заповіту поміж Мною й поміж вами". Отже, обрізання було знаком завіту. Тож Бог дав обітницю в такий спосіб: "Як переконаєтеся, що ви є Моїм народом? Переконаєтеся в цьому, побачивши шрам від обрізання. Відтепер кожен чоловік, народжений серед вас, повинен прийняти обрізання крайньої плоті. Таким чином Мій завіт навіки буде у вашій плоті. Я обіцяю вам, що буду вашим Богом і Богом ваших нащадків. І я обіцяю, що благословлю і примножу вас, та дозволю вам увійти в землю Ханаан і вічно жити там, та з вас постане багато народів і царів" (Буття 17:4-14).
Бог сказав, що завіт, який Він уклав з Авраамом і його нащадками, буде на їхніх тілах. Іншими словами, Божа обітниця скріплювалася шрамами обрізаних чоловіків Ізраїля. Бог дав обітницю народу Ізраїля через обрізання, і відповідно те, чи чоловіки були обрізані, чи ні, визначало, чи вони були нащадками Авраама, чи ні. Ті, котрі отримали обрізання, таким чином були визнані і благословенні Богом як нащадки Авраама, тоді як необрізані не були визнані нащадками Авраама.
 
 
Авраам справді дуже важливий для народу Ізраїля
 
Для народу Ізраїля ще важливішим, ніж навіть Мойсей, батько Закону, був Авраам, батько віри. Хоч багато юдеїв не пам'ятають Ноя, мало трохи може забути Авраама. Тільки дехто з них може пам'ятати Сима, Сифа чи Метушалах, але Авраама як батька віри добре пам'ятає весь народ Ізраїля. Всі вони визнають, вірять і йдуть за ним як батьком їхнього народу. Насправді обітниця, яку Бог дав юдеям через Авраама, все ще залишається в силі.
Народ Ізраїля абсолютно впевнено вірить: "Ми – нащадки Авраама. Наш народ носить на тілі знак обрізання. Тому Бог є нашим Богом, а ми – Його народом". Юдеї вважають себе вибраним народом, тому що вони все ще вірять в завіт, який Бог уклав з Авраамом через обрізання.
Авраам мав двох дружин: законну дружину Сару, котру пізніше Бог назвав Саррою, і другу дружину Агар, котра була служницею Сари. Оскільки Сара, здавалося, не могла народити йому дитини, то Авраам хотів, щоб Агар народила йому дитину (Буття 16:1-4). Але Бог ясно сказав, що оскільки Сара була законною дружиною Авраама, то саме через неї Він дасть Аврааму так багато нащадків, як зірок в небі. Оскільки Бог пообіцяв, що визнає Своїм народом тільки народжених від Сари, то Він не визнав Ізмаїла, котрий народився від Агар, другої дружини.
Якби народ Ізраїля не прийняв обрізання, то обітниця, яку Бог уклав з ним, не виконалася б. Бог сказав їм приймати обрізання як знак Свого завіту, щоб цей завіт був на їхньому тілі. Насправді юдеї прагнули прийняти обрізання, тому що без обрізання Божа обітниця не здійснилася б. Серед людей Ізраїля напевно не було нікого, хто б не був обрізаний, адже вони дуже добре знали, що необрізані схожі на поган, котрих не стосується Божа обітниця.
 
 
Духовне обрізання
 
Завіт, який Бог уклав з Авраамом і його нащадками, цілком виконався разом з прощенням всіх гріхів через Ісуса Христа, котрий прийшов на цю землю і взяв на Себе гріхи людства у хрещенні від Івана Хрестителя. 
Бог наказав юдеям зробити браму подвір'я скинії і її заслони з переплетення блакитної, пурпурної і яскраво-червоної ниток та суканого віссону роботи гаптівника (Вихід 26:31, 27:16). Цією детальною формою скинії Бог показав нам спасіння через Ісуса Христа. Ті є нащадками Авраама, котрі вірять в правду, що Господь прийшов на цю землю, узяв на Себе гріхи людства через Своє хрещення від Івана у віці 30 років, помер на Хресті, воскрес із мертвих і таким чином змив всі гріхи. Бог став Богом тих, котрі вірять в блакитну, пурпурну і яскраво-червону нитки та суканий віссон скинії.
Через віру в хрещення Ісуса всі ми повинні бути духовно обрізані. Це духовне обрізання – не що інше, як прощення гріхів наших сердець через віру в те, що всі наші гріхи перейшли на Ісуса Христа через Його хрещення (До римлян 2:29).
Насправді всі ті, котрі тепер отримали прощення гріхів з допомогою віри в євангеліє води та Духа блакитної, пурпурної і яскраво-червоної ниток та суканого віссону роботи гаптівника, є царями Царства Божого і Господніми дітьми. Бог пообіцяв: "царі з тебе вийдуть" (Буття 17:6), тому Його народ дійсно повстає по всьому світу. 
Якщо ми хочемо стати нащадками Авраама, то мусимо повірити в хрещення, яке Ісус прийняв на цій землі, і в Його кров на Хресті. Насправді просто надзвичайно важливо знати і вірити в хрещення Ісуса. Ісус Христос є Царем царів. Він є Царем царів, котрий прийшов у пурпурній мантії (Івана 19:5). Ісус Христос є Царем і Творцем всесвіту. Будучи єдинородним Сином Божим, Він прийшов на цю землю відповідно до волі Отця і, щоб спасти нас від наших гріхів, узяв одразу всі наші гріхи через Своє хрещення. Щоб змити наші гріхи, Він відрізав всі наші гріхи від наших сердець і взяв їх на власне тіло через Своє хрещення, та був засуджений за всі наші гріхи, проливши Свою кров на Хресті. Насправді всі ті, котрі вірять в цю правду, можуть стати нащадками Авраама. 
Авраам, його сім'я і всі нащадки отримували фізичне обрізання. Навіть раби, куплені за гроші у поган, приймали обрізання. Повіривши в завіт і прийнявши обрізання, навіть ці язичницькі раби були благословенні, і Бог також ставав їхнім Богом. Насправді саме завдяки вірі ми стаємо Божими дітьми, завдяки вірі отримуємо Боже благословення, завдяки вірі йдемо до Неба і живемо як царі на цій землі. У час Нового Завіту ця віра є вірою в те, що Ісус узяв на Себе всі гріхи світу через Своє хрещення.
Проте деякі люди стверджують, що це хрещення Ісуса не є таке важливе, адже вірять, що отримали прощення гріхів через віру тільки в Його кров на Хресті. Вони вірять в покладення рук на голову жертви у скинії, проте не надають великого значення хрещенню Ісуса. Тому вони твердять, що оскільки віра Авраама була правильна ще до першого приходу Ісуса на цю землю і навіть задовго до скинії Мойсея, то можна врятуватися завдяки вірі в Слово крові Хреста, навіть без віри в зрозуміле Слово хрещення Ісуса. 
Але ми повинні пам'ятати, що коли Бог сказав Аврааму принести Йому трилітнє теля, і трилітню козу, і трилітнього барана, і горлицю, і пташеня голубине, щоб Авраам усвідомив, що Господь дасть землю Ханаан у спадкоємство йому і його нащадкам, Він мав на увазі цілопальну жертву. У Бутті 15:17 написано: "І сталось, коли зайшло сонце й була темрява, то ось появилась мов димуюча піч, та смолоскип огняний перейшов поміж тими кусками жертви". Бог також прийняв цілопальну жертву Авеля і його віру, але не прийняв віри Каїна, котрий не вірив у цю цілопальну жертву.
Серед сьогоднішніх християн є дуже багато людей, котрі помилково думають, що можуть спастися тільки завдяки сліпій вірі в Ісуса, без духовного обрізання у вірі. Вони вірять тільки в розп'яття Ісуса, без правди, що всі їхні гріхи перейшли на Ісуса під час Його хрещення. Ці люди ніколи не зможуть стати Божим народом, адже через таку віру вони ніколи не зможуть змити гріхів з своїх сердець. Бог сказав, що знак Його завіту знаходиться на тілі обрізаних, тому необрізані не мають відношення до цієї Божої обітниці.
Чи люди можуть спастися від гріхів без віри в хрещення, яке Ісус прийняв від Івана Хрестителя? Чи такі люди можуть стати Божими дітьми? Чи можуть вони увійти до Неба? Чи можуть вони стати царями у Його Царстві? Відповідь на ці питання однозначна: ні! Основний уривок, який ми прочитали сьогодні, чітко підтверджує цю відповідь. Сьогодні обітниця, яку Бог дав Аврааму, – це та сама обітниця, яку Він дав нам, тим з нас, котрі отримали прощення гріхів через віру в Ісуса Христа як Спасителя, в Його хрещення і кров на Хресті. Тих, котрі вірять в це, також стосується Слово благословення, яким Бог промовив до Авраама.
 
 
Правдиві віруючі в Ісуса не дотримуються власних доктрин
 
Слово Боже в Біблії – це точна і ясна правда спасіння; чим більше ми читаємо і думаємо про нього, тим чіткішим і яснішим воно стає. Серед сьогоднішніх християн є багато таких, чия віра помилкова, котрі вірять і йдуть за Богом відповідно до власних думок, не знаючи, що те, в що вони вірять, – це неправда. Власне фундамент віри цих людей помилковий. Сліпої віри в те, що Ісус спас нас так чи інакше, може бути достатньо, щоб задовольнити власну свідомість, але треба усвідомити, що Бог не приймає сліпої віри.
Христос сказав, що кожен, хто хоче йти за Ним, повинен спочатку зректися себе і нести свій хрест. Кожен, хто повірив у Слово Боже, повинен забути про власні думки і повірити відповідно до того, що справді каже Слово Боже. Сьогодні ми повинні повірити в прощення гріхів, яке Ісус Христос дав нам, прийшовши на цю землю, забравши і змивши гріхи світу Своїм хрещенням, кров'ю на Хресті і воскресінням.
В наш час є дуже багато людей, котрі не вірять в це, але сліпо тримаються імені Ісуса, кажучи, що мають власну віру. Віра таких людей не має відношення до даного Ісусом євангелія води та Духа. Наприклад, деякі люди твердять, що Ісус об'явився їм під час молитви далеко в горах, та що саме так вони спаслися. Інші ж твердять, що всі їхні гріхи зникли, тому що вони ходили до церкви, постили і молилися цілу ніч, будучи під тягарем гріхів, котрих не могли позбутися з допомогою молитов покаяння. 
Така віра не має відношення до істинного спасіння, котре приходить тільки через дане Христом євангеліє води та Духа. Де в Слові Божому написано, що Він пробачить наші гріхи, якщо ми маємо таку віру? Ніде! Не маючи уявлення про те, що Бог є Єдиним Господом та що Ісус є Богом, вони беруть ім'я Христа, додають свої поверхневі і неповні знання про Бога до своєї ненадійної віри і таким чином взивають ім'я Бога надаремно, забуваючи про власні гріхи і накопичуючи ще більше Божого гніву. Такі люди придумали власного, неправдивого Ісуса, і власну версію спасіння, та повірили у плід власної уяви.
У Бутті 17:14 написано: "А необрізаний чоловічої статі, що не буде обрізаний на тілі своєї крайньої плоті, то стята буде душа та з народу свого, він зірвав заповіта Мого". Бог чітко пообіцяв, що спасе нас від наших гріхів через духовне обрізання. Бог також пообіцяв нам, що тільки народжені знову з води та Духа стануть Його дітьми. Насправді ті, котрі вірять тільки в кров Ісуса на Хресті без Його хрещення, ніколи не зможуть стати Божими дітьми. Такі люди зрадили Бога, адже вони не повірили в обіцяне Богом євангеліє і тому мають бути відрізані від Божого народу та прокляті Ним.
Основою віри, яка може спасти нас від наших гріхів, є не що інше, як євангелія води та Духа. Тільки якщо євангеліє води та Духа є основою нашої віри, ми можемо твердо і сповна вірити в Боже Слово. Як можуть духовні погани, чиї серця залишаються духовно необрізаними, прийняти до серця Боже Слово? Вони ніколи не зможуть цього зробити! Євангеліє води та Духа дозволяє нам духовно прийняти обрізання та стати Божими дітьми, тому без наявності цієї надійної основи Слово Боже буде для нас тільки мертвим знанням.
Ось чому духовні науки народжених знову слуг Божих зрозумілі і доступні тільки для тих, котрі вірять в євангеліє води та Духа. Іншими словами, тільки народжені знову з води та Духа можуть чути і розуміти Слово Боже. Зустрічаючи людей, котрі, не знаючи євангелія води та Духа, твердять, що народилися знову тільки через кров Хреста, і кажуть, що всі ми віримо в такого ж Бога, ми все ж відчуваємо, що навчаємо про цілком іншого Бога. То який же правдивий Бог? Правдивим Богом є той Бог, котрий дав Аврааму Своє Слово обітниці.
Бог пообіцяв Аврааму і його нащадкам: "І буде Мій заповіт на вашім тілі заповітом вічним" (Буття 17:13). Який знак каже нам, що ми отримали прощення наших гріхів? Це знак в наших серцях. Через віру в хрещення Ісуса Христа ми стали Божими дітьми, чиї серця отримали духовне обрізання завдяки вірі в істинне євангеліє. Ми стали Його дітьми через віру в те, що Господь охрестився, щоб узяти на Себе всі ці гріхи, та що ми отримали духовне обрізання. 
Саме завдяки нашій вірі в цю правду ми передали всі наші гріхи Ісусу Христу, а Ісус, в свою чергу, ніс ці гріхи на Хрест, був розп'ятий замість нас, воскрес із мертвих і таким чином спас нас від всіх наших гріхів. Іншими словами, саме завдяки вірі ми стали Божими дітьми. Саме завдяки вірі ми стали безгрішними. То чи тепер в нас ще залишається гріх? Звичайно, ні! Ми не маємо жодного гріха! Все це виконалося завдяки дійсно дивовижній правді євангелія.
 
 
Як можемо ми стати нащадками Авраама?
 
Ми стали нащадками Авраама, тому що прийняли духовне обрізання через віру в місію Ісуса, що об'являється в блакитній, пурпурній і яскраво-червоній нитках скинії. Ми повірили в хрещення Ісуса і Його кров на Хресті й тому прийняли духовне обрізання і стали Божими дітьми. Ми повірили, що Ісус узяв всі наші гріхи через Своє хрещення і був засуджений за всі наші гріхи на Хресті, й тому отримали прощення гріхів. Саме так ми стали духовними нащадками Авраама.
Народжені знову з води та Духа повинні визнати, ким вони дійсно є. Всі ми, віруючі в євангеліє води та Духа, є дітьми Бога і Його народом, котрий прийняв духовне обрізання через віру. 
Ми – царі майбутнього Тисячолітнього Царства, котрі пануватимуть над всіма Божими створіннями і насолоджуватимуться всією Його пишнотою. Саме так тепер змінився наш статус. Чи люди цього світу знають, ким ми є насправді? Ні. Але ми є тими, чий духовний статус змінився через віру в Боже Слово. Насправді ми тепер можемо чітко й одноголосно проголосити, ким ми є насправді. 
Ті, котрі народилися знову через Слово Боже, знають, ким вони є насправді. Ми дуже відрізняємося від тих, котрі прагнуть слави в їхніх мирських релігійних товариствах, котрі проповідують псевдовчення, навіть будучи цілком неосвіченими, та котрі холодно дивляться на народжених знову, на істинний Божий народ. Як народ Ізраїля вірив, що він був вибраним народом, на відміну від нащадків Ізмаїла, так само ми, духовні нащадки Авраама, також маємо право вважати себе вибраним Божим народом.
На щастя, ті з нас, котрі вірять в євангеліє води та Духа, через віру стали нащадками Авраама. Ми можемо увійти до Царства Небесного з нашою вірою в євангеліє блакитної, пурпурної і яскраво-червоної ниток, що відкривається у скинії. 
Як Бог пообіцяв Аврааму, що розмножить його нащадків, як зірки в небі, так само ми можемо справді свідчити про дійсне виконання цього завіту стосовно нас. Ось благословення, яке Бог дарував нам. 
Через обрізання наших сердець Бог спас нас від гріхів світу. І це обрізання віри зроблене з блакитної, пурпурної і яскраво-червоної ниток та суканого віссону брами скинії.