Проповеди

נושא 10: התגלות

[9-2] ( חזון יוחנן 9:1-21 ) היו בעלי אמונה נועזת בסוף הזמנים

 ( חזון יוחנן 9:1-21 )
 
מתוך המכות של שבעת השופרות, עברנו רק על המכה של השופר החמישי והשישי בקטע שלעיל. השופר החמישי משמיע את מכת הארבה והשופר השישי מודיע על המלחמה על נהר פרת.
הדבר הראשון שעלינו לגלות זה האם הקדושים יעברו את המכות הללו של שבעת השופרות. זהו הדבר הראשון שאנו חייבים לשמוע, לדעת ולהאמין בו.
האם הקדושים ימצאו את עצמם באמצע המכות של שבעת השופרות? גם הקדושים ללא ספק ימצאו את עצמם באמצע המכות הללו. שליש מיערות העולם יישרף, שליש מהים והנהרות יהפוך לדם והשמש, הירח והכוכבים יאבדו שליש מאורם. למרות ששליש מהטבע של כל העולם יהפוך לדם או יאבד את אורו, המשמעות של זה היא גם ששני שליש עדיין יישאר.
הכתוב אומר לנו שאנו, הקדושים אשר נושעו, נמצא את עצמנו באמצע בתוך ששת המכות אשר יהרסו שליש מהעולם. בכל אופן, אנו איננו פוחדים מהמכות הללו כיוון שאלוהים יצווה על הארבה להזיק רק לאלה "אשר אין להם חותם אלוהים במצחם" במכתו החמישית. בתוך המכות האלה של שבעת השופרות הוא ישמור על הקדושים אשר נחתמו על ידו.
אך זה עדיין אומר שהקדושים יעברו את כל המכות הללו. אתם ואני, בתור אלה אשר נגאלו על ידי האמונה בבשורת המים והרוח, נמצא את עצמנו באמצע המכה הראשונה אשר תשרוף שליש מהעולם עם האש אשר תומטר על ידי אלוהים, וגם במכה השנייה אשר תהפוך שליש מהים לדם עם נפילתו של הר בוער, וגם במכה השלישית אשר תהפוך שליש מהנהרות והאגמים למרים עם נפילת כוכב גדול מן השמים.
אנו נחייה ונעבור גם את המכה הרביעית אשר תביא חשיכה על ידי פגיעה בשליש מן השמש, הירח, והכוכבים; אנו נעבור גם דרך המכה החמישית כאשר הארבה יכה באנשים בכוח כמו של עקרב; וכאשר המכה השישית תביא מלחמה על נהר פרת, נמצא עדיין את עצמנו חיים כשאנו עוברים את המכה. אף אחד אינו יכול לעשות דבר בנוגע לכך, כיוון שזוהי השגחתו העליונה של אלוהים אשר תתממש. זה שאנו נחייה ונעבור את ששת המכות הנוראיות האלה היא עובדה הכתובה בדבר האלוהים.
אדונינו הושיע אתכם מכל חטאיכם. הוא לקח את כל חטאינו באמצעות טבילתו, דמו על הצלב ותחייתו מן המתים. אנו קיבלנו את כפרתנו על ידי האמונה במה שישוע המשיח עשה למעננו. לאלה אשר קיבלו את מחילת כל חטאיהם על ידי האמונה בבשורת המים והרוח, למרות שהם יעברו את ששת המכות הנוראית, הגנתו המיוחדת של אלוהים תהיה עימם. במילים אחרות, הכתוב אומר לנו שחסדו המיוחד של אלוהים יאפשר לנו להמשיך לחיות. אנו חייבים להבין עד כמה הגון אלוהינו כדי לתת לו את תודתנו על שנתן זכות מיוחדת והגנה תוך כדי המכות לאלה מאיתנו אשר נושעו.
כאשר המלאך החמישי תקע בשופרו, יוחנן ראה "כוכב נופל מן השמים לארץ," אשר "ניתן לו מפתח באר תהום." הכוכב כאן מסמל את המלאך; המשמעות הרוחנית לכוכביו של אלוהים זה שכולם הם משרתיו וקדושיו. כאשר המלאך אשר נפל לארץ קיבל את המפתח של באר התהום ופתח אותו עם המפתח, עשן עלה מבאר התהום כמו כבשן גדול.
ה"באר תהום" הוא מקום אשר פשוטו כמשמעו אין לו תחתית או סוף. הוא גם ידוע כתהום עם עומק ללא סוף. כאשר המלאך החמישי תקע בשופרו, הוא קיבל את המפתח של תהום הבאר ופתח אותו עם מפתחו. מהבאר יצא עשן גדול כמו מתוך אש גדולה. עשן זה מהתהום כיסה את השמש ואת השמים והחשיך את כל העולם.
עשן לא היה הדבר היחידי אשר יצא כאשר באר התהום נפתח; עם העשן שעלה עלו גם הארבה. ה "ארבה" האלה אשר עלו על הארץ ניתן להם כוח כמו העקרבים שעל הארץ שעוקצים את האנשים עם זנבם. התנ"ך מתאר אותם שפניהם כמו פני גברים, צורתם כמו סוסים המוכנים לקרב, שיניהם כמו שיני אריה ושיערם כמו שיער נשים.
כשהוא משתמש בצורת רבים של "ארבה" במקום צורת יחיד, התנ"ך גם אומר לנו שאין מדובר פה רק בארבה אחד או מעט, אלא ענן ענקי של ארבה, כמו אלה אשר מכים אזורים טרופיים מפעם לפעם, ובחורבנם, מכלים את כל הצמחים אשר בנתיבם ולא משארים דבר מלבד שורשיהם. ארבה כזה יעלה מבאר התהום ויענה את האנשים במשך חמישה חודשים.
אלה אשר יוכו על ידי המכה החמישית של שבעת השופרות הם רק אלה אשר לא נולדו מחדש. מכה זו של הארבה תעבור ליד הנולדים מחדש. אדוננו לא יביא עלינו את מכת הארבה, כיוון שהוא יודע שאם הנולדים מחדש ייעקצו על ידי הארבה, ייפלטו את בשורת המים והרוח ויתהו, "מדוע נושענו כלל?" אנו יכולים לוודא זאת עם פסוק 4:  "ויאמר אליהם אשר לא ישחיתו את עשב הארץ ולא כל ירק ולא כל עץ כי אם את בני האדם אשר אין להם חותם אלוהים במצחותם."
אנו יודעים ש 144,00 מתוך בני ישראל יהיו מוחתמים על ידי חותמו של אלוהים אך התנ"ך אינו מזכיר את הגויים. האם המשמעות של זה שאנו נתייסר על ידי הארבה בדיוק כמו החוטאים? כלל וכלל לא! כפי ש144,000 מבני ישראל נחתמו, גם אנו – כלומר, ליבם של אלה אשר קיבלו את מחילת חטאיהם נחתם לפני אלוהים על ידי רוח הקודש. האם יש לכם את רוח הקודש בליבכם? כיוון שאלה אשר בליבם שוכנת רוח הקודש נחתמו כילדיו של אלוהים, אנו, ביחד עם 144,000 מבני ישראל נימלט ממכת הארבה כמו עמו.
כיוון שמכת הארבה תכה רק את אלה אשר לא נולדו מחדש, קרוב לוודאי שהאנשים ישנאו אותנו וירדפו אותנו אף יותר. בתקופת המכה שתימשך חמישה חודשים, רק אלה אשר לא נולדו מחדש ייעקצו על ידי הארבה, יסבלו כאב עז אך לא יהיו מסוגלים למות. פניהם של הארבה נראות כמו פני גברים, שיערם כמו שיער נשים, שיניהם אכזריות כמו שיני אריה וצורתם כמו של סוסים המוכנים לקרב עם זנבות של עקרבים. הארבה האלו יסכנו כל אחד אשר בנתיבם עם ראשיהם, ינשכו אותם בכל מקום עם שינהם,יעקצו אותם עם זנבם הארסי, ויביאו באופן בל יתואר כאב עז לקורבנותיהם.
מספיק עקיצה בודדת כדי להביא לכאב בל יתואר, קרוב לוודאי זה דומה למכת חשמל של מתח גבוה, אשר תימשך חמישה חודשים. אך האנשים לא יהיו מסוגלים למות ולא משנה עד כמה הם יתייסרו על ידי הארבה או עד כמה הם יעדיפו למות במקום לחיות עם סבל כזה. כיוון שאי היכולת למות כלולה במכה הזו של הארבה, לא יהיה מוות על הארץ במשך חמישה חודשים. מכה זו תייסר את העולם לחמישה חודשים.
מעולם לא ראינו מכות כאלו בעינינו אך למרות זאת הם כולם תוכננו על ידי אלוהים. אלוהים אומר לנו שהוא ייתן את המכות האלה על האדמה לאנשי העולם הזה – כלומר, לאלה אשר אינם מאמינים באלוהים, לא באהבתו, לא בישועתו ולא בבשורת הגאולה. כל זה תוכנן על ידי אלוהים. כיוון שאלוהים תכנן לעשות את כל הדברים האלה, אנו חייבים להאמין שאלוהים אכן יביא ויעביר את כולם.
כל מה שאנו יכולים לעשות זה רק להאמין באלוהים, מפני שאין אדם אשר יכול אי פעם להתווכח על מה שאלוהים מתכנן או עושה. אפילו במצב כזה כאשר האנשים יסבלו מהארבה, אלוהים לא יאפשר לארבה להכיש או לעקוץ אותנו ויגן עלינו מפני המכה הזו כיוון שהוא יורה להם לא להזיק לאלה אשר יש להם את חותמת אלוהים על מצחותם.
 
 
?מדוע אלוהים מביא את המכות של שבעת השופרות
 
המטרה של אלוהים בהבאת המכות של שבעת השופרות היא, בשביל הנולדים מחדש, כדי לקבל תהילה מהם; בשביל אלה אשר עדין לא נולדו מחדש, לתת להם הזדמנות נוספת להיוולד מחדש; ובשביל כולם וכל אחד מהעולם הזה אשר אלוהים ברא, להראות שישוע הוא האלוהים, הבורא של העולם הזה, המושיע והשופט של כולם.
ראשית, על ידי הבאת הסבל על החוטאים באמצעות המכות וההרשאה לצדיקים להימלט מהן, אלוהים מאפשר לצדיקים להלל את גדולתו, חסדו, ברכותיו ותהילתו.
שנית, אלוהים מאפשר את המכות לאסיף האחרון שלו. הוא מביא את המכות של שבעת השופרות כדי להושיע, בפעם האחרונה, את אלה אשר הכירו את בשורת המים והרוח אך לא האמינו בה וכדי להביא באמצעות הצרה לכל מי שאלוהים ברא, גם מהגויים וגם מבני ישראל את ההזדמנות האחרונה לחזור אל ישוע ולהיוושע.
שלישית, כיוון ששום דבר בעולם לא מתקיים ללא האדון, ישוע המשיח – אשר בא אל האדמה הזו בגוף אדם, לקח את כל חטאי העולם עם טבילתו ומחק את כל החטאים עם מותו על הצלב – יראה, באמצעות המכות הנוראיות האלה, את כוחו המלכותי לאלה אשר לא קיבלו את אהבתו ואת אהבתו של אביו ולא האמינו בבשורת הישועה. לאלה אשר לא נולדו מחדש, הוא גם יביא סבל בעולם הזה וגם הרשעה נצחית בגיהינום לאחר המוות.
אלוהים מביא את המכות לעולם הזה עם מטרות ותוכניות שכאלה. אנו חייבים לדעת ולהאמין שמכות אלה אכן יבואו. למרות שאנו נהיה פטורים ממכת הארבה, למרות הכל אנו חייבים להבין שאנו נעבור את כל המכות האלה. מכת האש אשר תשרוף שליש מהיערות של העולם, מכת המים אשר תהפוך שליש מהים לדם ושליש מהנהרות והאגמים למרים, מכת החושך אשר תחשיך שליש מהשמש, ירח והכוכבים ומכת המלחמה אשר תהרוס את העולם – כולנו נהיה באמצע המכות הללו. אך אנו גם חייבים להבין שאפילו שאנו נחייה ונעבור מכות שכאלה, עדיין נהיה מלאים בשמחה גדולה יותר.
עם המכות של שבעת השופרות, נאבד כל עניין בחיי העולם הזה. הבה נניח לרגע שהרי געש מתפרצים בכל מקום, רעידות אדמה מבקעות את הקרקע, הרים נשרפים בעשן ושליש מהים, הנהרות והאגמים הופכים למרירים ולדם. אבק, עשן ואפר מכסה את כל העולם; השמש זורחת החל משעה 10 בבוקר ושוקעת בשעה 4 אחרי הצהרים; הירח והכוכבים איבדו את אורם כך שאיננו מסוגלים לראותם יותר. האם תהיו נרגשים מחייכם הארציים על העולם הזה? כמובן שלא!
זוהי הסיבה שבזמנים אלה הקדושים מסתכלים לאלוהים ותולים את תקוותם בממלכתו. כל תקוותנו 100 אחוז נמצאת באלוהים לבדו. לא יהיה לנו עניין לחיות על האדמה הזו יותר וגם אם היינו יכולים לעשות כן אי פעם, לא היינו עושים זאת אפילו אם היה ניתן לנו במשך אלף שנה כל השפע של העולם. כיוון שכל המכות האלה תוכננו ואושרו על ידי אלוהים, אף אחד לא יוכל לעצור אותן. כיוון שאלוהים תכנן את המכות האלה הוא יאפשר אותן.
מדוע המכות אשר תוכננו על ידי אלוהים כתובות בתנ"ך? מדוע אלוהים הרים את יוחנן לשמים ואפשר לו לשמוע ולראות את כל המכות אשר יתרחשו עם תקיעתם של שבעת השופרות ואפשר לו לרשום מה שהוא שמע וראה? זה על מנת לגרום לקדושים לתלות את תקוותם בממלכתו של אלוהים, כדי לגרום להם ללמד את הבשורה על האדמה הזו וכדי לגרום לכולם להאמין בישוע המשיח. הוא הראה מה יקרה לעולם הזה.
אלוהים תכנן ואישר את כל הדברים האלה כך שבאמצעות המכות הללו, האנשים יחשבו שוב ולא יסבלו באגם האש והגופרית אשר בוער בגיהינום. אלוהים נתן להם, במילים אחרות, מחסה לברוח מהמכות. אני מאמין שהדבר נכתב ונראה לנו כדי שכולם יובלו לגן עדן.
המכות שאלוהים יביא עלינו, במילים אחרות, אינן רק כדי לגרום לנו לסבול. אלוהים מביא את המכות האלה לעולם ולנו כדי שאנו נתלה את תקוותינו לא בארץ הזו, אלא בממלכתו. אנו חייבים גם להבין שהוא אפשר את כל הדברים האלה כדי לגרום לנו ללמד על אהבתו למספר רב של נשמות אבודות אשר כבולות ללהבות הנצחיות של הגיהינום, כך שגם הם, יוכלו להאמין בדבר הישועה, להיוושע, ולהימלט מהצרה הזו.
סוג מסוים של שפמנונים מפורסם בכאב שהם גורמים בעקיצתם. אם אינכם זהירים בטיפול בדגים שכאלה, ידיכם יכולות להיעקץ על ידי סנפירם הארסי, וכאבי תופת ייגרמו כאילו הוכיתם במכת חשמל. כאב זה הוא כלום בהשוואה לעקיצתם של הארבה.
עתה דמיינו שיש לכם כאבים שכאלה במשך חמישה חודשים, זה יהיה הסבל הנורא ביותר האפשרי שאפילו אם האנשים יעדיפו למות ולא לחיות בייסוריהם, הם לא יהיו מסוגלים לכך. הם לא יהיו אפילו מסוגלים להרוג את עצמם כפי שהכתוב אומר לנו  "וישאלו את נפשם למות והמוות יברח מהם." אך כיוון שנעשינו לילדיו של אלוהים עלי ידי האמונה בבשורת המים והרוח, וכיוון שכך יש בנו את רוח הקודש, אלוהים יגן עלינו מהמכה הזו כך שלא נסבול מהכאב אשר ייגרם על ידי הארבה. אנו מוגנים אפילו ממכה שכזו כיוון שקיבלנו את מחילת החטאים על ידי האמונה בבשורת המים והרוח.
אל לנו להתייחס רק עם פחד אל חזון יוחנן, אלא באמצעות דבר חזון יוחנן, אנו חייבים להבין כיצד אלוהים ייתן לנו את הגנתו המיוחדת מפני המכות, כיצד הוא יהולל על ידנו וכיצד גם אנו נתכסה בחסדו של אלוהים. בידיעתנו את הדברים האלה, אנו יכולים להיות אמיצים, ללמד יותר את הבשורה ולתת אף יותר תהילה כאשר זמן הצרה יגיע. לפיכך, אנו חייבים לחיות את התקופה הזו ללא שום פחד בליבנו, או באיזושהי תאוות בצע בחיינו הגשמיים. אלוהים מלמד אותנו את כל הדברים האלה מראש, כך שיהיה לנו האומץ. לכן עלינו להיות בעלי אמונה אמיצה.
אלוהים מיין את שבע המכות לשתי קטגוריות, ארבעת הראשונות קטסטרופות ושלוש האחרונות צרות, והוא הבהיר שהאחרונה תהיה הרבה יותר מאיומה ונוראית במידתה ובעוצמתה. לכן הוא הודיע במיוחד כאשר המכה החמשית עברה,  "הצרה האחת חלפה הלכה לה והנה באות אחריה עוד צרות שתים."
הצרה השנייה היא המכה של השופר השישי:  "ויאמר למלאך השישי אשר השופר בידו התר את ארבעה המלאכים ההם האסורים על הנהר הגדול נהר פרת. ויתרו ארבעה המלאכים אשר היו נכונים לשעה וליום ולחודש ולשנה להמית שלישית בני האדם." בפסוק 16 נאמר,  "ויהי מספר צבאות הפרשים שתי ריבוא רבבות." זה מראה שמלחמה גדולה תפרוץ ושליש מבני האדם ימותו במלחמה הזו. אלוהים יביא, במילים אחרות, מכה של מלחמה איומה ונוראה על האדמה הזו.
פסוקים 17-18 אומרים,  "וכן ראיתי במראה את הסוסים ורוכביהם אשר שריונותיהם כעין אש ותכלת וגפרית וראשי הסוסים כראשי אריות ותצא מפיהם אש וקיטור וגפרית. ותומת שלישית בני אדם בשלוש מגפות האלה באש ובקיטור ובגפרית היוצאות מפיהם." אלוהים יגרום לכך שמספר רב של אנשים ייהרג על ידי הצבא הגדול של הפרשים. זוהי המכה אשר תבוא עם תקיעת השופר השישי של המלאך.
מה יקרה כאשר השופר השביעי ייתקע? תחיית המתים ולקיחת הקהילה תגיע. עד השופר השישי כל המכות יבואו או כאסונות טבע או כמלחמה ויגרמו למוות ישיר של אנשים. מכיוון שכל זה נכתב בתנ"ך וכלול במכות של שבעת השופרות, אני מאמין בדבר הזה. אך מה איתכם? האם גם אתם מאמינים באמת הזו?
האם קיבלתם את מחילת חטאיכם על ידי האמונה בבשורת המים והרוח? למרות שאתם כלולים במכות האלה, כדי שתימלטו מכל הסבל הנצחי של המכות ועל מנת שלא תיכנסו לעולם לגיהינום הנצחי, עליכם להאמין עתה בבשורת המים והרוח אשר אלוהים נתן לכם כדי להעלים את כל חטאיכם, כדי לגאול אותכם מהצרה הגדולה וכדי לתת לכם את ממלכתו, השמים והארץ החדשים. חייבת להיות לכם אמונה המאמינה בבשורה. אתם חייבים לדעת ולהאמין בבשורה הזו. אין שום דרך אחרת לגן עדן אלא דרך אמונתכם בבשורת המים והרוח הזו.
ישוע אמר לפטרוס,  "ואתן לך את מפתחות מלכות השמים " מפתחות מלכות השמים ניתנים לנו כאשר אנו מאמינים בישוע המשיח כמושיענו – שהוא בא אל האדמה הזו, שהוא לקח את כל חטאי בני האדם על עצמו כשהוטבל על ידי יוחנן המטביל בנהר הירדן, שהוא נשא את כל החטאים האלה ומת על הצלב ושהוא קם לתחייה מן המתים. אנו יכולים להיכנס אל גן עדן ולהיות מוגנים מהמכות האלה רק כאשר יש בנו אמונה כזו – אמונה אשר מאמינה שכל חטאינו נמחקו.
עם תקיעתו של השופר השביעי מגיעות תחיית המתים ולקיחת הקהילה אשר מתוארות בחזון יוחנן 13. כאשר אנטיכריסטוס יופיע, אנו נעמוד בפני מותנו הקדוש, מות הקדושים למען הבשורה.
אתם חייבים להבין עד כמה יקרה וחשובה הבשורה אשר אתם יודעים ואשר אתם מאמינים בה. האמינו בבשורת המים והרוח ואז תוכלו להתגבר בסוף הזמנים באומץ ולגור במלכות אלף השנים ובשמים והארץ החדשים אשר הובטחו על ידי ישוע. כדי לעבוד את ישוע כאחד מ 24 הזקנים אשר עומדים מסביב לישוע המשיח אשר הוא האלוהים, אין שום דרך אחרת אלא להתגבר באומץ על הצרה על ידי האמונה בבשורת המים והרוח.
אני מקווה ומתפלל שכולכם, כמו הקדושים אשר נולדו מחדש על ידי האמונה בבשורה בליבם, כולכם תתגברו על סוף הזמנים ותירשו את ממלכת אלף השנים ואת גן העדן הנצחי שלו.